Αγώνες Εκφραστικής Ανάγνωσης 2014

Για δεύτερη συνεχή χρονιά η μαθήτρια του Κολλεγίου Ανατόλια Μαριαλένα Γκογκίδη κατέκτησε την πρώτη θέση στους Αγώνες Εκφραστικής Ανάγνωσης. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε η  Νικολέτα Καραμάνη από το 3ο Γυμνάσιο Κομοτηνής και την τρίτη ο Γρηγόρης Παπαντωνίου από το 2ο Λύκειο Πυλαίας. Ο έπαινος στη μνήμη της Αναστασία Μπαγλάνη που απονέμεται σε μαθητή ή μαθήτρια του Γυμνασίου του Ανατόλια, απονεμήθηκε στην Ελευθερία Καπάζογλου. Η συμμετοχή ήταν μεγαλύτερη από κάθε άλλη χρονιά, καθώς συνολικά πήραν μέρος 109 μαθητές από 22 σχολεία της Θεσσαλονίκη, της Αθήνας, της Κομοτηνής και του Ρεθύμνου. Η τελική φάση πραγματοποιήθηκε στις 10 και 11 Φεβρουαρίου 2014. Την  κριτική επιτροπή του τελικού αποτέλεσαν η φιλόλογος του σχολείου Βένα Ευσταθίου, η Γιάννα Κερκινοπούλου, Σύμβουλος του Γραφείου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης, ο ηθοποιός και απόφοιτος του Ανατόλια Σταύρος Ευκολίδης, και ο γνωστός συγγραφέας Θωμάς Κοροβίνης.

Οι Αγώνες Εκφραστικής Ανάγνωσης Λογοτεχνικών Κειμένων διοργανώνονται εδώ και 22 χρόνια από το Κολλέγιο Ανατόλια και στηρίζονται στις δραστηριότητες του αντίστοιχου Ομίλου του Κολλεγίου. Πραγματοποιούνται σε δύο στάδια που περιλαμβάνουν τον Ενδοσχολικό Διαγωνισμό και τους Διασχολικούς Αγώνες. Φέτος στον Ενδοσχολικό Διαγωνισμό έλαβαν μέρος 50 μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου του Ανατόλια. Οι 12 προκρίθηκαν στους Διασχολικούς Αγώνες και συγκεκριμένα οι: Γκογκίδη Μαριαλένα, Καπάζογλου Ελευθερία, Καρακιουλάκη Δήμητρα, Κουλούση Φένια, Λαλιώτη Αναστασία, Μιχαλάκη Αφροδίτη, Παπαποστόλου Αντιγόνη, Ρογκώτη Ντόρα, Στογιάννου Έλλη, Χατζηαδαμίδου Ευγενία, Χατζηαδαμίδου Νάντια και Χατζηασλάνης Δημόκριτος.

Στον τελικό προκρίθηκαν και διαγωνίστηκαν οι μαθητές: Στεφανία Αρβανιτάκη (1ο Λύκειο Συκεών), Μαριαλένα Γκογκίδη (Κολέγιο Ανατόλια), Νικόλέτα Καραμάνη (3ο Γυμνάσιο Κομοτηνής), Αναστασία Λαλιώτη (Κολλέγιο Ανατόλια), Ματίνα-Κλεοπάτρα Λαναρά (14ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης), Δάφνη Μαρκοπούλου (3ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου), Γρηγόρης Παπαντωνίου (2ο Γυμνάσιο-Λύκειο Πυλαίας), Ευγενία Χατζηαδαμίδου (Κολλέγιο Ανατόλια).

Επίσης, απονεμήθηκε εύφημος μνεία στις: Θέμιδα Κιούση (Εκπαιδευτική Αναγέννηση), Φένια Κουλούση (Κολλέγιο Ανατόλια), Χρύσα Νικολάου (Εκπαιδευτική Αναγέννηση), Άννα Πασχαλίδου (1ο Γυμνάσιο Ευόσμου), Μυρτώ Πατέρα (2ο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης).